Önce güvenlik
Fischer ürünlerinin güvenli işlenmesine yönelik talimatlar
Önce güvenlik

Önce güvenlik!

Ambalaj üzerinde belirtilen saklama değerleri (yükler) ve uygulamalar yalnızca referans niteliğindedir. Doğru montaj derecesine ve monte edileceği yapı malzemesinin kalitesine bağlı olarak, işleme ve çevre koşulları olumsuz etkilenebilir ve sonuç olarak insanlar için tehlikelere ortaya çıkabilir ve eşyalara zarar gelebilir. Tereddüt etmeniz halinde, montaj işlemini bir uzmana yaptırın. 

Vida boyutu ve Yük

 

Saklama değerleri (yükler), hasarsız ve sağlam yapı malzemelerinde ve normal çevre koşullarında uyumlu delme ve temizleme, doğru montaj ve mümkün olan en uygun vidaların kullanılması gibi optimum koşullar altında Fischer tarafından belirlenmiştir.

Plastik dübellerin vidalarla birlikte verilmesi halinde, sağlanan plastik dübel ve vida kombinasyonu için saklama değerleri (yükler) geçerlidir.
Plastik dübellerin vidasız verilmesi halinde, önerilen maksimum çapa sahip vidaların yükleri geçerlidir. Daha küçük çaplı vidalar daha düşük yükler anlamına gelir.

Yapı malzemeleri ve Yükler

Plastik dübellerin kullanılacağı yapı malzemesi, plastik dübelin sağlayabileceği yük için çok önemlidir. Gösterilen yapı malzemesi sembolleri, plastik dübellerin hangi yapı malzemesi grupları için kullanılabileceğini gösterir. Bunlara karşılık gelen yükler, ilgili yapı malzemesi için önerilen maksimum yüklerdir.

Birkaç yapı malzemesinin bir arada gösterilmesi halinde, en zayıf yapı malzemesinin yükü belirtilir.

Çatlaklı beton

Çatlaksız beton

Dolu tuğla

Delikli tuğla

Sağlam kum-kireç tuğla

Delikli kum-kireç tuğla

Alçı panel levha

Lifli alçı levha

Ahşap paneller

Ahşap

Yalıtım malzemesi

Montaj Noktaları ve Yükler

Çekme yükü

Ambalaj üzerinde belirtilen yük, yalnızca bir montaj noktası (tek plastik dübel) için geçerlidir ve çekme ve enine yüklerden daha düşük değeri temsil eder.

 

Örnek:

Çekme yükü 15 Kg (150 N)

Enine yük 25 kg (250 N)

–––––––––––––––––––––––––––

Ambalaj üzerindeki yük bilgisi 15 kg (150 N)

Tensile load

Enine yük

Uygulamada dübel gruplarının (2’li, 4'lü gruplar vb.) olması halinde, ürünlerin taşıma kapasitesi farklı değerlendirilmelidir. Tereddüt etmeniz halinde, bir uzmandan tavsiye almanızı öneririz. (aşağıdaki destek seçeneklerine göz atın).

Transverse load

Hareketli yüklerin sabitlenmesi

Ürünleri sabitlerken hareketli yükler özellikle zordur.
Ürünlerimizden biriyle hareketli bir yük bağlamadan önce (örn. salıncak/hamak/...)
lütfen uygulama mühendisliğimizle iletişime geçin
 

Ek Bilgiler

QR Code
Ambalaj üzerinde bulunan ilgili QR kodu ile çevrimiçi olarak mevcut olan tüm ürün bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Retailer
Fischer ürününüzü satın aldığınız profesyonel bayiler size tavsiye vermekten ve destek sağlamaktan mutluluk duyacaktır.
Technical hotline
Herhangi bir sorunuz veya sorununuz olması halinde, istediğiniz zaman fischer uygulama teknolojisi destek hattı ile iletişime geçebilirsiniz.
FiXperience
Profesyonellere yönelik ücretsiz ölçüm yazılımı olan FiXperience, onaylar, kataloglar, broşürler gibi belgeler ve çok daha faydalı bilgiler destek alanımızdan indirilebilir.
Apps
Evinde tamirat yapan meraklılar için fischer Professional ve fischer Dübelfinder uygulamaları, App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir.
Social Media
Kapsamlı dübel bilgisinin yanı sıra görüntü ve ses konusunda çok sayıda ipucuna ve püf noktasına çeşitli fischer sosyal medya kanallarından erişim sağlanabilir.
sc10-cd-2